Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” turpina izglītot jau piekto gadu


Latvijas valsts simtgadei par godu tika radīts projekts iniciatīva “Latvijas skolas soma”, kas nodrošina skolēniem valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vēsturiskās un laikmetīgās vērtības, tā attīstot kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, mazinot sociālo nevienlīdzību un spēcinot lepnumu par savu valsti un tās cilvēkiem. Tā ir kompleksa, starpdisciplināra kultūrizglītības programma, kas katru mācību semestri aptver vairāk nekā 230 000 Latvijas bērnu un jauniešu. Programma uzsāka darbību ar 2018./2019. mācību gadu Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros un kopš 2022. gada tiek administrēta Latvijas Nacionālajā kultūras centrā.

Jau pagājuši pieci gadi un no projekta šī iniciatīva jau ir kļuvusi par stabilu kultūrizglītības programmu, kuras finansējums ir iekļaukts arī Valsts budžetā kā stabila uz vērtībām balstīta valsts programma. Tas nozīmē, ka arī turpmākos gados Latvijas skolēni varēs izglītoties un piedzīvot Latviskās vērtības un tradīcijas, iepazīties ar Latvijas Kultūras kanona dižgariem.

Saulkrastu novada vidusskola iesaistījusies programmā jau no pirmās dienas, katru gadu iesaistot apmēram 700 skolēnus – ir apmeklētas teātra izrādes, uzņemti mākslinieki skolā, veidots no stikla, māla un papīra, redzēti muzeju krātuvju dārgumi un ļoti daudz dažādu citu kultūras materiālu.

Veiksmīgākai un saistošākai projekta norisei, katru mācību gadu tiek veidots atšķirīgs pasākumu izvēles modelis – vienu gadu visas aktivitātes notika skolā uz vietas – brauca mākslinieki, vadīja nodarbības, notika muzejpedagoģiskās nodarbības, tika iegādāti CD ar latviešu animācijas un vispārizglītojošām filmām; Covid pandēmijas laikā aktivitātes tika nodrošinātas digitālā veidā – saites ar koncertiem un teātra uzvedumiem, kurus iepludināja skolas lielāko pasākumu norisēs. Saprotot, ka pēc pandēmijas visiem gribās izkustēties un, netērējot daudz līdzekļus autotransporta pakalpojumam, visas klases devās uz Turaidas muzejrezervātu darboties orientēšanās spēlē “Tūkštošgades stāsts”. Iepriekšējā mācību gadā visas klases devās uz Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Arī vaļiem ir bail” un Valmieras teātra viesizrādām Dailes teātrī – “Smieklu sasaukšanās’, “Cilvēkam vajag suni”, “Kā sagaidīt citplanētieti”.

Šajā mācību gadā tika dota skolotāju un klašu kolektīvu brīva izvēle – katrs atrod savai klasei piemērotāko aktivitāti. Mācību gads vēl tikko sācies un daudzi kultūrizglītības pasākumi vēl tiks iepazīti, bet jau šobrīd ir gan radoši strādāts nodarbībā “Stikla māksla”, gan aktīvi iepazīta vēsture muzejpedagoģiskajās nodarbībās “Latviešu strēlnieks Ziemassvētku kaujās” un “Kas ir klaušinieks”, apmeklētas Latvijas Nacionālā teātra izrādes “Spēlēju Dancoju”, “Svina garša” un Operetes teātra izrāde “Karlsons”, Imanta Ziedoņa muzejā mēģināts izlauzties izlaušanās spēlē “Blēņas un pasakas”, kas balstīta uz I. Ziedoņa pasaku motīviem, jauniešiem interesantā aranžējumā, kā arī skolā viesojās muzeja darbinieki ar nodarbībām ”Dzintarainā pasaka” un “Es.Ziedonis.Dzeja”. Valsts svētku nedēļā patriotiska noskaņu radīja folkloras kopa “Vilkači” un nodarbība “Himnas stāsts”.

Tā ir mācību procesa sastāvdaļa, kas neaizstāj, bet papildina jau esošās, skolās notiekošās mācību un audzināšanas aktivitātes un tieši tāpēc skolēni, kā pateicību par lielisko iespēju apmeklēt “Latvijas skolas somas” pasākumus veidoja zīmējumus un aprakstus.

Sigita Kliedere, Saulkrastu novada vidusskolas sociālais pedgogs